UA Travel: Надихайся і мандруй Україною

“А зупиніть мені тут, я знайшла поруч мальовничий куточок!”

 

Для мене автостоп – це перш за все про свободу. Подорожі автостопом дозволяють відкривати для себе країну в короткі проміжки вільного часу, не прив’язуючись до розкладу, часу доби, технічного стану транспорту та інших неприємних речей. В моєму смартфоні живе гугл-мапа з сотнями позначок – це ті цікавинки по всій країні, які я хочу відвідати упродовж життя. Їдучи повз них автостопом, я можу просто вийти на дорозі, знайти щось цікаве і мальовниче, розповісти про це світу і їхати далі до пункту призначення. Це займає стільки ж часу скільки стояння рейсового автобусу на автостанціях, але автостоп – це натхнення, пригоди і повна свобода.

 

Де спиняти машини?

 

На околиці населеного пункту або за розв’язкою доріг.

 

Не варто ставати в надто людному місці або серед тісної забудови – на вас навряд чи хтось зверне увагу. В чистому полі, віддаленому від цивілізації на десятки кілометрів, вам також можуть не зупинитись. Якщо перед вами велика розвилка доріг, краще пройти її пішки і спиняти машини які їдуть чітко в потрібному вам напрямку. Не забувайте про ефект натовпу – чим більше машин вас бачить, тим менше машин біля вас зупиниться. На дорогах з активним рухом в декілька смуг зупинитись зможуть лише машини з крайньої правої смуги.

 

Перш ніж простягнути руку, уявіть себе на місці водія і подумайте: чи зручно вам було б зупинитись саме в цьому місці? Також зверніть увагу на дорожню розмітку та знаки. Бажання допомогти вам добратись не примусить навіть найдобрішого водія зупинитись посеред автобану в чотири смуги руху або перед крутим поворотом. На трасах і автомагістралях є з’їзди до заправок, кафе та станцій техобслуговування. Стійте метрах в п’ятдесяти від такого з’їзду, щоб водій встиг загальмувати і зупинитись в безпечному місці.

 

Якщо зупиняєте машину в нічний час, станьте в добре освітленому місці, оптимально – біля заправки. Якщо освітленого місця немає, увімкніть ліхтарик і блимайте ним при наближенні автомобіля, але так щоб не сліпити водія. Також допоможе яскравий одяг зі світловідбиваючими елементами. Пам’ятайте що в нічний час водій не надто звертає увагу на узбіччя і може просто вас не помітити, тому ваша задача привернути його увагу, не наражаючи на небезпеку учасників дорожнього руху.

 

Зовнішній вигляд автостопера

 

Водій, який підбирає попутників – не таксист. Для нього має значення, яку людину він готовий підвезти і чи буде йому цікаво провести з нею час в дорозі. Якщо ви подорожуєте з туристичним наплічником або добираєтесь з відпустки на фронт у військовій формі, у вас є всі шанси швидко спинити автомобіль. Але якщо ви одягнені в коротку спідницю або потертий спортивний костюм, будьте готові до того що вас неправильно зрозуміють і проїдуть повз в кращому випадку. Найкращий одяг для автостопу – такий, в якому ви відправились би в похід дикою природою. І, звісно, наплічник – ніяких кравчучок і пакетів з АТБ.

 

Якщо ви стоїте під дощем чи снігом, можна одягнути шарф і капюшон. В хорошу погоду все ж краще зняти з голови зайві речі і не виглядати як грабіжник банку якому не вистачило грошей на дорогу. Дівчатам в темний час доби можу порадити розпустити волосся – в темряві водій не розгледить ваше обличчя, але побачивши дівчину, більш ймовірно зупиниться.

 

Якщо ви змерзли, буде доречно пити чай чи каву зі стаканчика з кришкою, спиняючи машини. Але якщо ви вирішили поїсти морозива чи згризти бутерброд, не варто поєднувати свою трапезу зі спробами зупинити автомобіль.

 

Чи варто робити таблички з назвами населених пунктів, в які добираєтесь

 

Не обов’язково. Краще спинити машину, спитати куди вона прямує і доїхати якщо не до пункту призначення, то хоча б до якоїсь розв’язки доріг або повороту. Ніколи не обирайте проміжковою точкою населені пункти – в них ви не зможете зупинити машину, а вибратись на трасу з незнайомого міста або села це довге і дороге задоволення. Якщо ваша попутка прямує в велике місто яке не можна об’їхати, краще вийти перед ним за десять-двадцять кілометрів і зупиняти транспорт який їде через це місто транзитом.

 

Що першочергово запитати у водія, який зупинився

 

Привітатись, назвати населений пункт, в який прямуєте, і зазначити що вам потрібно проїхати хоча б частину шляху до нього.

 

Як це роблю я:
— Доброго дня. Я прямую до міста Хмельницький. Ви могли б підвезти мене в той бік?

— Я їду до Одеси.

— Чудово, нам по дорозі! Я вийду на уманській розв’язці.

 

Перш ніж сісти в машину, ви маєте швидко узгодити маршрут. Деталі обговорите по дорозі.

 

Чи варто давати гроші водію

 

Однозначно ні. Автостоп передбачає допомогу в пересуванні країною в обмін на спілкування і добре проведений час. Ви можете віддячити водію розмовами на цікаві йому теми, горнятком кави і розповіддю про свої подорожі, але не варто перетворювати автостоп на спосіб заробітку для водіїв.

 
Автостоп

 

Сподіваюсь, ці поради допоможуть вам побачити світ не обмежуючись фінансовими питаннями, і заодно зробити його трішки добрішим. Всім легкої дороги і попутного вітру!

 

Аліна Косовська