Image

Метеоумови

Вітер
Комфортний вітер для походу – до 20 км/год. Вітер в 20-30 км/год відчувається як прохолодний і некомфортний, а 40-50 км/год вже заважає стояти на ногах. Вітер вище 50 км/год – це буря, при якій взагалі не варто виходити вище зони лісу.

Де можна ходити в сильний вітер?
Ліс захищає нас від вітру, але є небезпека вітровалів. Будьте готові до того, що високі смереки можуть несподівано впасти, або будуть падати їхні гілки. По мірі наближення до вершини на відкритій місцевості зменшується рельєф, який міг би захистити нас від вітру, і стихія відчувається все сильніше з кожним метром набору висоти. Варто бути готовим до того, що доведеться розвернутись за сотні чи десятки метрів від вершини, де вплив вітру стане максимально відчутним і заважатиме робити будь-який рух.

Взагалі, в осінній сезон варто бути готовим відступити від запланованого маршруту і змінити його на більш безпечний з огляду на погодні умови, які швидко змінюються. Знаходити спільну мову зі стихією – це досвід. Що більше осінніх мандрівок буде в вашому портфоліо, тим більш точно ви зможете підібрати погоду і маршрут для успішної і комфортної мандрівки. Сприймайте будь-які невдачі як можливість навчитись. Через це проходили всі, навіть фахівці найвищого рівня.

Температура повітря напряму залежить від вітру. 0°С в штиль і 0°С в бурю відрізняються приблизно як літо від зими. За рахунок вітру і вологості температура повітря може відчуватись на десять-п’ятнадцять градусів холодніше, ніж показує термометр. Навіть сухий мороз в погожу днину більш комфортний для людини, ніж плюсова температура з високою вологістю і вітром.

З хмарами важко знайти спільну мову, бо ніколи не вгадаєш, на якій висоті вони приляжуть відпочити. Рухатись під хмарами, які лагідно ворушаться в небі – зовсім не те ж саме, що рухатись всередині хмар. Хмара це суцільна вологість монотонного білого кольору, яка виснажує і ховає будь-які орієнтири на місцевості. Сумнівне задоволення мандрувати всередині хмар, тому найкращим рішенням буде обрати маршрут на місцевості залежно від погоди і бути готовим його несподівано змінити.

Поки на схилах не сформувався стабільний сніговий покрив, сезон ще можна вважати осіннім. Восени сніг то випадає в невеликій кількості, то тане під впливом сонця та дощу. Як тільки сформується стабільний шар снігу в 15-20 см, в горах почнуть діяти інші, зимові правила безпеки. Треба зауважити, що перший шар снігу максимально лавинонебезпечний – він чіпляється за слизькі камені, суху траву і крихкі скелі, і може раптово поїхати під найменшим навантаженням, завдавши вам неприємних травм. Сніговий покрив стабілізується за декілька днів після снігопадів. Поки сніг нестабільний, варто уникати пересування по схилах вгору і траверсом та обрати пологі гребеневі маршрути.

Міжсезоння ускладнює також мандрівки складним рельєфом з каменів і гілок – як, наприклад, в Горганах. Перший шар снігу візуально приховує нерівності рельєфу, але не заважає провадитись ногою під камінь або між гілками. Мандрівки в Горганах по невисокому снігу максимально повільні і травматичні, що варто враховувати при плануванні вашого маршруту.

В період несподіваних перепадів температур зростає ймовірність ожеледиці або крижаного дощу. На заледенілій поверхні без великого шару льоду та снігу не працюють класичні зимові кішки та льодоруби. Але вихід є – підошви-льодоступи з невеликими шипами, які вдягаються на черевик, а в складеному вигляді займають зовсім небагато місця. Завжди краще взяти з собою льодоступи, ніж падати на заледеніліх калюжах і стежках, ризикуючи стати клієнтом рятувальників.

Бівачне спорядження для мандрівок в жовтні-листопаді більш наближене до зимового формату. Вночі часто бувають заморозки, тому намет – всесезонний з мінімальною кількістю сітки, спальник – для температур нижче нуля, одяг – пуховий, флісовий і такий, який дозволяє вберегти від обморожень всі ділянки тіла включно з руками і обличчям.

Найбільша кількість переохолоджень, включно зі смертельними, трапляється з мандрівниками які подорожують одним днем. Маючи намет, теплий бівачний одяг, їжу і гарячий чай, ви маєте набагато більше шансів вижити, навіть якщо доведеться зробити позапланову зупинку на маршруті. Ідучи ж одним днем в легкому одязі і раптово зупинившись (наприклад, через травму) ви ризикуєте замерзнути, поки будете очікувати на підмогу. Тому, навіть відправляючись в осінні гори одним днем, завжди беріть з собою теплу куртку для планових і позапланових зупинок. Рекомендовано брати з собою гарячий чай замість води або на додачу до неї, а також висококалорійну їжу, насичену вуглеводами. Найкраще, що можна з’їсти, якщо ви відчуваєте нестачу сил або змерзли – це солодощі або солодкі енергетичні батончики. Швидкі вуглеводи дадуть вам сплеск енергії і тепла. Завжди варто кинути в кишеню кілька зайвих шоколадок або снікерсів, відправляючись на осінню прогулянку горами.

Якщо почуваєтесь невпевненим у власних силах і навичках, краще піти в похід з друзями, які мають досвід осінніх та зимових походів або скористатись послугами провідника. Але, з огляду на останні аварії в комерційних групах, хочеться наголосити: будьте уважними при виборі гіда, перевіряйте рівень його кваліфікації, перш ніж довірити своє життя, і не забувайте про всі правила осінньої безпеки – навіть найдосвідченіший гід може помилитись або не помітити критичну зміну погоди, і буде не зайвим звернути увагу вашої групи, якщо щось пішло не за планом.

Гори стояли і стоятимуть роками. Ніколи не соромтесь відступити від мети, щоб набратись досвіду і повернутись на їх схили більш підготовленим та в кращу погоду. А ще – мандрівки мають приносити задоволення, а не перетворюватись на виживання. Будьте обережні!

 

Міжсезоння в горах