UA Travel: Надихайся і мандруй Україною

Є на Хмельниччині одна садиба. Цифри на фасаді говорять, що побудували її в 1788 році. Зводили для панської сім’ї Орловських – тут був родинний маєток з величезним парком на прилеглій території. Будівля прикрашена цікавою ліпниною, вхід оздоблений колонами, в парку є незвичайної краси штучний водоспад.

 

Після від’їзду власників за кордон маєток почали грабувати і ймовірно знищили б, якби не втрутився місцевий лікар. Так в 1922 році на території садиби відкрився дитячий санаторій “Світанок”, який проіснував до 2020 року. Управління санаторієм і прилеглою територією стало справою родини медиків з Маліївців і з часом перейшло до батька Анастасії Донець. Анастасія – єдина з родини, хто не пішов в медицину та зайнявся історією і туризмом. Тож коли санаторій ліквідували через медичну реформу, було прийняте важливе рішення – зробити з маєтку архітектурну пам’ятку та туристичну перлину краю.

 

Крайня зима була для садиби найважчою, адже вже не працюючому санаторію перекрили газ і споруда мала лишитись без опалення. Це було б критичним для старовинної ліпнини та оздоблення, тож Настя спробувала врятувати пам’ятку власноруч. Вона зібрала небайдужих активістів з найближчих сіл та міст і разом з ними заготувала дрова, щоб всю зиму опалювати приміщення. В порожній садибі цілодобово палився котел, аби зберегти архітектурну пам’ятку теплою до весни. А з приходом теплої пори толоки продовжились, тільки тепер вони направлені на благоустрій прилеглої території – із парку з незвичним водоспадом Анастасія планує зробити повноцінний садово-парковий комплекс, в якому були б облаштовані місця для активного відпочинку, стежки та фотозони, дитячі секції, тощо. Я побувала на цій локації вперше, і коли почула цю історію, зрозуміла – в наших силах реалізувати будь-які сміливі ідеї, і для цього не потрібне ніщо крім самої ідеї і сили духу. Саме в наших руках можливість змінити країну. В руках кожного із нас.