UA Travel: Надихайся і мандруй Україною

Щоденник сходження на Петрос по альпмаршруту 1Б (класиці) і 2А (кулуару) в двійці та волонтерських походеньок горами.

День 1

Їдемо до Козьмещика. На Львівщині місцями хмарно, але чи з наближенням до Карпат, чи просто ближче до обідньої пори хмари поступаються місцем сонцю і чистому небу. За перевалом вже зовсім сонячно, і розкидана по гірських схилах Лазещина відблискує у всій своїй засніженій красі.

Дорога від Лазещини добре розкатана, джип заїжджає без будь-яких складнощів. Паркуємось біля круглої колиби. Відкриваю двері і розумію, що перевзуватись треба в машині. Кинутий в сніг черевик одразу потопає сантиметрів на двадцять. За кермом я вдягала осінні черевички, але тут їм не місце, тож взуваю зимові одразу в джипі. Тепер гамаші, окуляри – бо сонце навіть на такій висоті може пошкодити очі – і гайда до пригод.

Сонце сідає за Петросом, тому наш східний схил і полонина Головчеська опиняються в тіні незабаром після обідньої пори. Одразу стає відчутно холодніше, але я вже добігаю до полонини у флісці і тонких рукавицях, щоб не гаяти час на перевдягання. Зупиняюсь біля нижньої колиби в лісі, щоб підготувати тару для води – вище має бути два джерела. Пізніше виявляється, що перше джерело сховалось глибоко під снігом, а друге – те яке завжди виглядає як бурхливий водоспад – теж замерзло і втікло в замети, лишивши маленьку протічну ванночку біля стежки. З неї непогано набирати воду, але потрібен кухлик, бо великий чотирилітровий мішок незручно мостити в маленький крижаний отвір.

На полонині вже панує вечірня прохолода, хоча пасма гірських хребтів вдалині все ще залиті сонячним світлом. Поки облаштовую побут в верхній колибі, піднімається Вячеслав . Небо забарвлюється в тепло-багряні кольори, а вже за півгодини гори засинають. Ми рубаємо дрова, розкладаємо спорядження, вечеряємо, плануємо вранішній вихід і засинаємо разом з горами.

День 2


Підйом о 5:30. В горах важливо вміти швидко зібратись, аби не довелось вставати в четвертій годині. Чай з термоса, приготований заздалегідь звечора, в цей самий час на пальнику готується інший чай – на вершину. Пару шматочків печива, штурмовий одяг, кішки, ліхтарики – і стартуємо, щойно небо ледве-ледве починає нагріватись смужкою світанку.

Підхід до Петроса протоптаний широкою стежкою, тож не становить проблеми. Підходимо з трекінговими палицями – так швидше, далі лишаємо їх біля ялинок і починаємо штурмувати гору з льодорубами. Правіший маршрут через скелі протоптаний краще і пологіший за рахунок траверсів між камінцями, лівіше – круті замерзлі схили, місцями до льоду. Я йду лівіше, бо хочеться чогось більш технічного. Деякі ділянки виходжу на передніх зубах кішок, двома руками тримаючись за льодоруб. Далі стежки знов сходяться і попри дві скельних сходинки виходять на передвершинне виположення. Тут вже встає сонце з-за Говерли – я розумію це, коли на снігу з’являється мій силует, і обертаюсь подивитись на красу. Зарядившись світанком, виходжу ще трохи. Ось і вершина, залита променями ранкового сонця.

Тут вітряно – вітер щодуху вириває прапор з рук, поки я намагаюсь зробити гарненьке фото. Верхонки краще не знімати, бо пальці замерзають приблизно одразу. Фотографуємось, п’ємо чай і спускаємось моїм маршрутом – тут можна контрольовано позриватись на крутих ділянках і потренувати самозатримання льодорубом. Спуск до хати-бази на полонині, сніданок, час на усування недоліків у спорядженні.

Об одинадцятій виходимо на розвідку кулуару. Ідемо в зв’язці – в якості тренування. Підхід робимо не дорогою до “старого міста”, а по схилах гори – теж в якості тренування. Хвилин за сорок виходимо на північний схил Петроса над кулуаром – з нього ми бачимо нижню частину кулуару трохи згори і добре проглядаємо ділянку спуску через Петросул. Маршрут самим кулуаром інтуїтивно зрозумілий – від колиб “старого міста” до сідловини між Петросом і Петросулом по найнижчій його частині в класичному варіанті, або по канту з урахуванням поправки на стан снігу.

Альпмаршрут

Візуально найважча ділянка кулуару – вузьке горло перед сідловиною з крутим підйомом, все решта – просто засніжений підхід в оточенні лавинних схилів, який не має стати проблемою при правильному підборі погоди. Відкритим лишається питання виходу на гребінь – тут є декілька схилів, і сьогодні ми плануємо обрати найбільш підходящий для сходження.

Піднімаю коптер. У мене “на озброєнні” старий і невпевнений в собі Mavic Air, бо більш серйозні апарати задіяні на війні, але цього разу мені цілком вистачає його ресурсу. Знімаю з різних ракурсів спусковий маршрут по канту Петросула – з ним все зрозуміло, головне знайти лінію спуску згори, коли рельєф під іншим кутом буде здаватись незнайомим. Далі залітаю за північний схил Петроса, щоб побачити зблизька всі можливі лінії підйому. Польоти в горах мають свою специфіку, бо не знаючи точну висоту старту і не маючи лінії горизонту для оцінки висоти рельєфу важко зрозуміти, летиш ти вище схилу чи навпаки, скоро впиляєшся в карниз. Свіжих лавин і тріщин в снігу немає – це вже непогана новина. Є масивні карнизи на схилі від вершини до пологої ділянки гребеня, і є менші, але не менш загрозливі північніше від нього. Найнижча ділянка хребта виглядає безпечною. До того ж на ній є рослинність і скелі, а це збільшує шанси на відсутність великих лавин.

Маршрут на Петрос

Вертаю коптер по розряду батареї, загалом вже визначившись з лініями підйому і спуску. Мій напарник тим часом тренується майструвати станцію із льодорубів – на випадок, якщо вона нам знадобиться на підйомі. Сніг під ногами здебільшого твердий і злежаний, але є ділянки важкого і мокрого – схили східної і південної експозиції мають найбільше сонячного тепла і трохи тануть навіть в мінусові температури. Втім, для нас це навіть перевага – адже в разі раннього виходу перед світанком весь цей сніг промерзне і буде триматись в мільйон разів надійніше за тверді перемети.

Спускаємось на базу, по дорозі тренуючись зриватись і затримуватись на льодорубі. Візуально вибираємо підхід до нижньої частини кулуару – на сходження вже будемо йти не схилами, а попід ними до старих хат лінією старої дороги. По плану сходження завтра – але все залежатиме від погоди. Ще вранці вона була ідеальною і майже безхмарною, а вже зараз невідомо звідки вітер притягнув чорні хмари і час від часу огортає ними нашу вершину. В хмарах і тумані маршрут для нас гарантовано закритий – адже потрібно точно бачити лінію підйому і карнизи на її завершенні. На випадок погіршення погоди при спуску в нас є аерознімки, на яких можна прив’язатись до орієнтирів на рельєфі, але підйом все ж варто робити за нормальних метеоумов.

На сьогодні все. Зі спортивною програмою. Другу половину дня присвячуємо волонтерству – потрібно нарізати дрова в двох колибах, повісити таблички і залишити аптечки для мандрівників. Погода псується ще більше, з настанням темряви посилюється вітер і починається хуртовина. Обговорюємо запасний план на випадок непогоди – добре, коли ти альпініст-волонтер а не просто альпініст, і завжди можеш присвятити день непогоди рубанню яких-небудь дров в зоні лісу. “Some clouds”, каже прогноз погоди на сьогоднішню ніч. Угу, some. Many clouds and fucking wind, а ще в морду мете щось дрібне і колюче. Неприємненько.

День 3


Ранок починається в хмарі. Дмухає вітер, трохи вище колиби починається стіна суцільного туману. Зрозуміло, що в кулуар ми сьогодні не йдемо – натомість збираємось на прогулянку в бік Говерли з бензопилкою і аптечками. Виходимо близько десятої години. За півгодини починають з’являтись клаптики синього неба. Вітер нарешті роздмухав ранковий туман, і Петрос щосили рветься назовні з білої ковдри-пелени. Хмарки разом зі шлейфами снігу здіймаються зі схилів, нагадуючи що сьогодні на горі трохи вітряно. Ми вже все одно не йдемо на вершину – спробуємо скористатись обіцяним завтра погодним вікном, а поки поволонтеримо на шляху до Говерли.

Гора

Підходимо до перемички по свіжих слідах – група перед нами вранці протропила стежку. Напарник лишається різати дрова в колибі, а я йду вище – до екопункту. Над Говерлою ще кубляться хмари, час від часу сполохано відлітаючи вбік, а потім вертаючись знов. На ділянці, де стежка траверсує кілька крутих схилів, стає нестерпно жарко – сюди ще не дістає вітер, а згори припікає сонечко, віддзеркалюючись від снігу та льоду і створюючи природний солярій. Швидко перевдягаюсь в тонший одяг і закриваю очі маскою. Вже за кілометр сонце знов ховається за хмарою, цього разу надовго – до кінця дня Говерла так і не визирнула зі своєї важкої сірої ковдри хмар. Ледве знаходжу екопункт в тумані, лишаю там аптечку і роблю заміри для літнього ремонту. Щоб заміряти вікна, доводиться оббивати намерзлий на них лід льодорубом. Я у мами будівельник, еге ж.

Гірський притулок

На ділянці між екопунктом і траверсною стежкою між кущами треба вдягати кішки. Я лінуюсь – і як результат, зриваюсь і пролітаю біля двадцяти метрів вниз, зупиняючись на виположенні схилу. Насварюючи себе за таку легковажність, додряпуюсь до стежки через снігові замети і вже без пригод вертаюсь на перемичку. Завершуємо з дровами, вішаємо таблички і вже на заході сонця рушаємо на базу-полонину. Сніг під ногами, хоч і розтоптаний, та все ж трохи виснажує. Ледве знаходжу в собі сили, щоб після повернення пройти ще кількасот метрів до струмка і набрати води для вечері.

Зимова гірська краса

Вночі хмари розлітаються – бачимо зоряне небо. Скоріш за все, вранці вдасться розпочати сходження по кулуару. Ставимо будильники на 6:00.

День 4


Ранок дійсно починається під чистим небом. З південної сторони видніється легка димка, але вона мене не бентежить – розтане з першими променями сонця. Тільки-но вершина починає світитись світанком, починаємо підхід до кулуару. В ньому нічого складного – просто тропи собі сніг вверх-вниз по пагорбах попід горою. Місцями під ним ховаються підступні ялинки, і замість вже звичних півметра снігу провалюєшся в гілки по пояс.

Вище ялинок, біля першого сніжного схилу, зв’язуємось. Тут після кількасот метрів сніжного підйому почнеться горло кулуару – ділянка з кущами і крутим схилом, яка з неба виглядала достатньо технічною. За поворотом вправо лінія підйому вимальовується сама. Місцями глибокий сніг, місцями крижані схили. Вище схил знов виположується і підходить до більш крутої стіни під гребенем. Тут ще лежить тінь, і сніг здається міцним і підмерзлим, але лише згори – один пласт зловісно “ухкає”, щойно я роблю наступний крок, але на щастя нікуди не їде. Надалі варто зважати на ризик сходження лавин при навантаженні схилів і уникати чисто сніжних ділянок, віддаючи перевагу скелям і кущам.

"Горло" кулуару
“Горло” кулуару
Всередині "горла"
Всередині “горла”
Снігові поля вище "горла"
Снігові поля вище “горла”
Оцей сніг "ухкав" і просів під навантаженням
Оцей сніг “ухкав” і просів під навантаженням

Перед початком крутого схилу міняємось – напарник йде першим і рубає сходинки, поки мої ноги відпочивають від попередньої ділянки. “Забирай правіше!” – періодично нагадую, коли він заходить занадто далеко на відкритий схил. Тримаємось груди каміння, що лежить справа від сніжної ділянки, і виходимо на пологу поличку над каменями щоб оцінити вихід на хребет.

Тримаємось цих каменів правіше сніжного схилу
Ось цих каменів
Лінія підйому
Лінія підйому

Тут карнизи виглядають менш помітними, ніж з коптера – ним я піднімалась на більшу висоту і бачила все під іншим кутом. Але я візуально пам’ятаю найбільш безпечні ділянки і тримаю курс на одну з таких. Ще метрів сорок і ми виходимо на хребет.

На схилі під гребенем
Кут схилу 40-50°
Є куди падати

Тут вже фірн, по якому можна йти пішки, використовуючи камені замість сходинок і льодоруб замість палиці. Дмухає відчутно холодний вітер, а сонце в цей самий час обпалює шкіру в неприкритих місцях. Хмари крижинок час від часу відламуються від схилів і вихорцями літають по хребту. Крижана краса, що може бути кращим.

Вершина

Вершина. Виходимо з боку каплички на її лівий кут – це я запам’ятовую на випадок якщо забуду, куди потрібно спускатись. Десять хвилин на вершині і спуск – назад по гребеню, до Петросула і направо, на його кант що веде в кулуар. Допомагає знання орієнтирів з обльоту – майже одразу знаходимо лінію спуску. Є варіанти зійти по сніжній улоговині або повз кущі лівіше неї.

Напарник наполягає на снігу, але я обираю кущі – занадто підозрілим було “ухкання” снігу в кулуарі і занадто велика ділянка снігу може з’їхати лавиною, якщо щось піде не так. Сходимо донизу без пригод, розв’язуємось нижче “горла” біля ялинок. Своїми слідами вертаємось до полонини. Тут вже немає вітру і сонце припікає, ніби на пательні, підсмажуючи нас до стану рум’яних стейків.

Лінія спуску. Сніжне поле лівіше лінії здалось мені лавинонебезпечним

Підйом та спуск зайняли п’ять годин. Від початку сніжної ділянки кулуару, до вершини і назад до початку кулуару ми йшли в зв’язці. Можна було розв’язатись на гребені і потім зв’язуватись перед спуском на кант Петросула, але не хотілось втрачати час. Великої потреби організовувати станції і страховку я не бачу – хіба що, в разі підйому великою групою, матиме сенс станція над групою каменів на крутому схилі під хребтом.

Полонина Головчеська взимку
Полонина Головчеська

А ми знов рубаємо дрова на Головчеській – вже для тих, хто прийде топтати сніги після нас, пакуємось і вирушаємо на спуск. Попереду чекають багато корисних і цікавих гірських пригод…